Oto Ekspertiz Nedir?

ileadmin

Oto Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz

Uslu Oto Ekspertiz Nedir?

Uslu Oto Ekspertiz Marmaris Oto Sanayide!

Eksper; işin uzmanı, işi bilen, değerlendiren, yorumlayan, değer biçen, karar veren kişidir.

İngilizce “expert” sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. Eksper, mesleği bir şeyin değerini saptamak, zararın toplamını belirlemek gibi ya da sanat yapıtlarının özgünlüğünü kanıtlayan kimsenin, bilirkişinin adıdır.

Eksper, taraflar arasında yargı yoluna gitmiş veya sigorta anlaşmazlıkların çözümünde büyük bir rolü bulunan, herhangi bir şeyin değerini belirlemek veya kaza ya da farklı bir nedenden dolayı oluşan hasarı maliyetini tespit etmek için görevlendirilen bilirkişilere verilen addır.

Uslu Oto ekspertiz ise, bu kişilerin otomobillerle ilgili yaptıkları tespitlere ve görüşlere verilen isimdir. Yani eksperlerin otomobilleri detaylı olarak inceleyerek çıkardıkları sonuçlar ve görüş bildirimleri, oto ekspertiz olarak adlandırılır.

Ekspertiz aşamaları şu şekildedir;

İlk Aşama; araç bilgileri ve ruhsat bilgileri alınarak kaporta ustalarına gider ve arabanın kazası, değişeni, boyası tespit edilerek raporlanır.

İkinci aşama; araba, diagnostik arıza tespit cihazına bağlanır. Airbag, gövde, network, abs, şase, elektronik tüm beyinlere bağlanarak arabanın herhangi bir arızası var ise tespit edilir ve raporlanır.

Üçüncü Aşama; araba mekanik testlerden fren teste alınır ve fren kontrolleri yapılır. Fren değerleri, el freni güçleri tespit edilerek, bu kuvvetlerin dört lastiğe dağılımı ölçülür. Bilgisayar desteğiyle raporlanır.

Dördüncü Aşama; araba lifte kaldırılır, arabanın alttan herhangi bir darbesi ve kazalı olup olmadığı tespit edilerek ön takım mekanik kontrolleri yapılır. Dingil, şase, süspansiyon, aks, diferansiyel, stabilizatör, egzos tertibatı, transmisyon mili kontrolleri yapılır. Motor ya da şanzıman da yağ kaçağı tespit edilir ve arabanın dört lastik kontrolleri lastik diş ölçer cihazıyla ölçülür ve tüm sonuçlar raporlanır.

Beşinci Aşama; liften indirilen arabanın kaputu açılır, yağ seviyesi, motor kulakları, hortum ve tesisat kontrol edilir ve filtreye bakılır. Gaz kaçak kontrolleri, fren hidrolik, akü test kontrolleri titizlikle yapılır, elektronik cihazdan çıkan bütün sonuçlar raporlanır.

liften indirilen arabanın kaputu açılır, yağ seviyesi, motor kulakları, hortum ve tesisat kontrol edilir ve filtreye bakılır. Gaz kaçak kontrolleri, fren hidrolik, akü test kontrolleri titizlikle yapılır, elektronik cihazdan çıkan bütün sonuçlar raporlanır.

Altıncı Aşama; oto ekspertiz işlemimiz ; dinomimetre ölçümüne girer ve bilgisayarlı robot üzerine çıkarılan arabanın motor gücü, lastiğe verdiği güç, tork gücü, maksimum hızı, güç kayıpları, dişli aralıkları, şansıman ve motor kontrolleri yapılır.

Motor yağ yakıyor ise bu işlem sırasında tespit edilir. Bilgisayarlı robot cihazımızdan çıkan bütün sonuçlar raporlanır.

Yedinci Aşama; araba, far ayar testine girer ve sorun varsa farlarında tespit edilerek raporlanır.

Sekizinci Aşama; araba iç ekspertiz işlemlerine alınarak ön, orta ve arka konsollar, koltuk, döşeme, araç içi ışıklandırmalar, kapı içi aydınlatmalar ve elektronik düğmeler, klima sistemi, teyp, navigasyon ve katran incelenir ve sorunları tespit edilerek raporlanır.

Dokuzuncu Aşama; araba dış ekspertiz kontrol işlemlerine alınarak bütün kaporta ve plastik aksam, camlar, karoser, aynalar incelenerek, raporlanır.

Onuncu Aşama; müşterimiz onay verdikten sonra uzmanımızla test sürüşü yapılır, oto ekspertiz işlemleri tamamlanarak, ekspertiz raporu oluşturulur.

Uslu Oto Kurtarma Facebook Uslu Oto Uslu Oto Hakkımızda

Yazar hakkında

admin administrator